Film

13. septembra o 16:30, Tabačka Kulturfabrik

75 min

Filmový záznam divadelne pôsobivého spracovania neslávne známeho súdneho procesu s Miladou Horákovou, ktorý ju priviedol až na popravisko. Opera-proces “Zítra se bude…” Aleša Březinu a Jiřího Nekvasila mala premiéru v divadle Kolowrat 9. apríla 2008. Okamžite sa stala jednou z najúspešnejších inscenácií roku nielen u divákov, ale i kritiky. Autori získali za toto dielo niekoľko ocenení. Inscenácia sa úspešne predstavila aj na mnohých domácich a zahraničných festivaloch.

Hudobný príbeh je zostavený zo šokujúcich  dobových dokumentov a citácie zo súdnych spisov. Inscenácii dominujú predovšetkým sugestívne výkony  legendárnej Sone Červené a Jana Mikušeka. Skladateľ Aleš Březina, ktorý stojí za hudobnou zložkou najobľúbenejších českých filmov posledných rokov (Obsluhoval jsem anglického krále, Musíme si pomáhat, Knoflíkáři, Horem pádem, Kráska v nesnázích ad.) napísal operu-proces “Zítra se bude…” pre Soňu Červenou tzv. „na telo“. Spracovania filmového záznamu predstavenia sa ujal režisér Jan Hřebejk.

Ocenenia pre operu – proces Zajtra sa bude…
– Soňa Červená získala Cenu Alfréda Radoka 2008 v kategórii Ženský herecký výkon
– Aleš Březina získal Cenu Alfréda Radoka 2008 v kategórii Hudba
– V rámci ankety Divadelných novín sa inscenácia umiestnila na druhom mieste pri výbere Inscenácie roku 2008
– Aleš Březina a Jiří Nekvasil získali Cenu Sazky a Divadelných novín za rok 2008 v kategórii Hudobné divadlo

Réžia: Jan Hřebejk, Jiří Nekvasil

Kamera: Jan Malíř, Martin Šácha

Hudba: Aleš Březina

Hrajú: Soňa Červená, Jan Mikušej, Kristína Durczaková, Šárka Lebedová, Eva Hazdrová-Kopecká, Kateřina Steinerová, Jana Kuželová, Michaela Hanisková, Petra Zelenková, Michaela Halouzková, Tereza Wollnerová, Hana Dohnálková