Situované sú v pohraničí rôznych štátov, typické je pre ne prelínanie kultúr a v každom z nich majú kvalitné divadlo. Tieto spoločné znaky sa stali základom pre nezvyčajný projekt. Poľský Rzeszów, slovenské Košice, česká Ostrava, maďarský Debrecín, ukrajinský Ľvov a litovský Panevėžys. To sú mestá, ktoré sa postupne rok po roku stanú dejiskom Medzinárodného festivalu umenia Trans/Misie.

Divadlá sú v umeleckej „koalícii“ rovnocennými partnermi. Podľa iniciátora podujatia riaditeľa Divadla W. Siemaszkowej v Rzeszówe Jana Nowaru by mal vzniknúť spoločný priestor, v ktorom budú zdieľané nápady a hodnoty. „Je dôležité povedať, že nie všetko, čo sa v minulosti udialo medzi našimi národmi, bolo pekné a dobré. Nebudeme to preto zbytočne cukrovať. Zvolili sme si umenie ako nástroj, aby sme to všetko vypovedali, pretože umenie je univerzálny dorozumievací prostriedok,“ hovorí Nowara.

Festival sa po prvý raz uskutoční budúci rok na prelome augusta a septembra v Rzeszówe. Za nosnú tému si Poliaci zvolili 100. výročie zániku rakúsko-uhorskej monarchie. Pôjde o interdisciplinárne podujatie, teda popri divadle so zámerom aj na ďalšie umelecké oblasti. Program by mali sprevádzať vzdelávacie aktivity, diskusie, stretnutia s autormi či prednášky.  Akcia by mala každý rok putovať z mesta do mesta a teda zo štátu do štátu. Nowara počas podpisovania spoločného memoranda v poľskom meste Łańcut naznačil, že na ďalší rok by mohli byť hostiteľom Košice.

Generálny riaditeľ Štátneho divadla Košice Peter Himič chce, aby bol projekt v Košiciach vnímaný ako otvorený priestor. „Už teraz avizujem, že do programu môže vstúpiť ktokoľvek s dobrým nápadom. Naše divadlo s festivalom len začalo, ale bol by som rád, aby si žil svojím životom. Zapojiť sa tak môžu všetky zložky kultúrneho, intelektuálneho, vedeckého či politického života.“

Košice sa chcú o usporiadanie festivalu o dva roky uchádzať s témou pádu železnej opony, od ktorej v tom čase uplynie 30 rokov.

(publikované v denníku Korzár, autorka Katarína Gécziová)